Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO w GOLUBIU-DOBRZYNIU

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • Dziennik Ustaw RP
  • Monitor Polski
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza E-Puap
  • Rządowe Centrum Legislacji
  • e-budownictwo

Kalendarium

« poprzedni miesiącmarzec 2024» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: serwis.bip.golub-dobrzyn.com.pl

Treść strony

Historia powstania naszej szkoły sięga swoimi korzeniami do okresu zaboru pruskiego. Mimo trudnych warunków politycznych społeczeństwo polskie w zaborze pruskim czyniąc przez długi czas liczne próby, przyczyniło się do utworzenia własnych ośrodków szerzących wiedzę rolniczą.

W roku 1908 w Kowalewie Pomorski otwarta została dwuzimowa szkoła rolnicza. Takie szkoły, zakładane przez izby rolnicze i kuratoria oświaty powstały m.in. W Człuchowie, Sopocie, Brodnicy, Świeciu, Kościerzynie i Krajewie.

Zimowa Szkoła Rolnicza w Kowalewie, bo tak brzmiała jej pełna nazwa, podlegała Ministerstwu Rolnictwa w Berlinie, a utrzymanie i rozwój zapewniała Pomorska Izba Rolnicza w Toruniu. Zadaniem tej szkoły było kształcenie przyszłych samodzielnych gospodarzy oraz pracowników zarządzających gospodarstwem, których obowiązkiem było planowanie produkcji w folwarkach i nadzór zad pracami polowymi.

Po odzyskaniu niepodległości utworzono w Kowalewie Szkołę Dokształcającą- Ogólnozawodową, która istniała przez cały okres międzywojenny. Podlegała początkowo Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (1918-1928). Przez następne cztery lata szkoła znajdowała się pod egidą Ministerstwa Rolnictwa iDóbr Państwowych, a po wejściu ustawy o rozwoju szkolnictwa z 11 marca 1932 r. znowu powróciła do poprzedniego resortu.

Wskutek trudności finansowych szkoła w Kowalewie nie posiadała własnego budynku i personelu pedagogicznego. Korzystała z gmachu szkoły podstawowej, awykładowcami byli nauczyciele tejże szkoły.

Bezpośrednio po zakończeniu II Wojny Światowej rozpoczął się żywiołowy rozwój szkolnictwa zawodowego. W Kowalewie Pomorskim działalność na polu oświaty zawodowej została wznowiona w 1945 r. Szkoła Dokształcająca zorganizowana została początkowo na wzór szkoły z okresu międzywojennego.

W roku 1947 Szkoła Dokształcająca została przekształcona w Publiczną Średnią Szkołę Zawodową z 3- letnim okresem nauczania. Szkołą kierował Jan Szwandt. Staraniem kierownictwa szkoły w roku 1949 uzyskała ona własny budynek po plebanii poewangelickiej. Kuratorium Okręgu Szkolnego Bydgoskiego, któremu wówczas podlegała, wyposażyło szkołę w odpowiednie pomoce naukowe.

W roku 1951 zarządzeniem Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w Warszawie oraz zarządzeniem Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości z dnia 21 maja tegoż roku szkoła uzyskała własny warsztat.

Na podstawie wspomnianych zarządzeń Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w Warszawie w sprawie otwarcia i nazw szkół zawodowych, przeobrażono dotychczasową szkołę na Zasadniczą Szkołę Metalową Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.

W październiku 1952 r. szkoła utraciła budynek plebanii poewangelickiej na rzecz przedszkola miejskiego i została przeniesiona do budynku Technikum Administracyjno- Handlowego w Kowalewie przy ul. Stalingradzkiej 5 (obecnie ul.Odrodzenia 5). Tą reorganizacją szkoły kierował Stanisław Grabowski (1951-1952) i Kazimierz Szynka (1952- 1953).

W roku 1953 nastąpiła komasacja Zasadniczych Szkół Metalowych wKowalewie Pomorskim, w Gołubiu- Dobrzyniu i w Kowalu k. Włocławka. Ze względu na dobre warunki lokalowe i bazę dydaktyczną punktem komasacji wymieniowych szkół została Zasadnicza Szkoła Metalowa w Kowalewie pomorskim, którą wówczas kierował Leon Sroka (1953- 1954)

Od 1 września 1954 roku został zmieniony profil kształcenia z metalowego na mechanizację rolnictwa. Szkoła otrzymała nazwę Zasadniczej Szkoły Mechanizacji Rolnictwa. Rozbudowano warsztaty szkolne, przeszkolono kadrę pedagogiczną. Wciągu jednego roku wzniesiono przy dotychczasowym warsztacie halę montażową, budynek socjalno-m administracyjny, garaż do ciągników i parku maszyn rolniczych, przeprowadzono adaptację starych warsztatów szkolnych.

W 1962 roku przekazany został szkole budynek po szkole podstawowej przy ul. Jedności Robotniczej 6 (obecnie ul. Św. Mikołaja 6)

Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa rozlokowana była w następujących budynkach:

  • gmach szkolny przy ul. Jedności Robotniczej 6 (obecnie ul. Św. Mikołaja 6)
  • internat szkolny, który mieścił 200 wychowanków i dysponował trzema budynkami (gmach posądowy, budynek szkoły zawodowej, były pałac w parku szkolnym)
  • warsztaty szkolne przy ul. Odrodzenia
  • gospodarstwo rolne o obszarze 20 ha z zabudowaniami przy ul.Odrodzenia.

W tej formie Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa funkcjonowała do 1978 roku.

W 1978 roku staranie ówczesnego dyrektora Stanisława Pająka powstał Zespół Szkół Zawodowych, w skład którego weszły następujące jednostki organizacyjne:

  • Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa - specjalność mechanik maszyn rolniczych;
  • Zasadnicza Szkoła Samochodowa - specjalność mechanik kierowca samochodów;
  • Zasadnicza Szkoła Ogrodowa - specjalność ogrodnik;
  • Zasadnicza Szkoła Rolnicza - specjalność rolnik;
  • Zasadnicza Szkoła Wielozawodowa - różne zawody w zależności od profilu kształcenia.

Na podstawie pracy mgr Elżbiety Kopczyńskiej
"Zarys dziejów Zespołu Szkół Zawodowych w Kowalewie Pomorskim w latach 1945- 1985"

Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2007-09-04 09:38
  • zmodyfikował: Administrator Systemu
    ostatnia modyfikacja: 2007-09-04 09:41

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 48596
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2007-09-04 09:41:44